18th Annual Honors & Awards Celebration

Contact
No contact information submitted.
Sidebar Content
No sidebar content submitted.
Summaries

Summary Sentence:

No summary sentence submitted.

Full Summary:

The College of Computing at Georgia Tech hosted its 18thAnnual Awards Celebration on April 21, 2009. Master of Ceremony and CoC Dean Jim Foley led theCollege in congratulating students, faculty and staff on anotherexciting and productive year.

(April 21, 2009) - The College of Computing at Georgia Tech hosted its 18thAnnual Awards Celebration on April 21, 2009, in the Klaus Atrium. Master of Ceremony and CoC Dean Rich DeMillo led theCollege in congratulating students, faculty and staff on anotherexciting and productive year. Download the complete program here.

Undergraduate Awards

Graduate Awards

Outstanding Freshman
Linda Huynh

Outstanding Sophomore
Ajai Mudaliar Karthikeyan

Outstanding Junior
Michael Slaughter

Outstanding Undergraduate
Jennifer Whitlow

Outstanding Undergraduate Teaching Assistant
Kathryn Long

Outstanding Undergraduate Research Assistant
Matthew McCawley
Brian Stebar

Outstanding Undergraduate Research
Megan Elmore

2009 InVenture Prize Winner
Roger Pincombe

Outstanding Graduate Teaching Assistant
Christina Gardener

CS7001 Research Project Award
Sarah Clark
Andrew Miller

Outstanding Graduate Research Assistants
Christopher LeDantec

Honorable Mention
Spencer Charles Brubaker

Staff Awards


Outstanding Support and Service Staff Awards
Alan Glass
Don Schoner



Research Awards

Faculty Awards

Outstanding Junior Faculty Research Award
Gabriel Loh

Outstanding Senior Faculty Research Award
Wenke Lee

The Raytheon Faculty Fellowship
xx

Outstanding Instructor
Russell Clark

William A. "gus" Baird Faculty Teaching Award
Milena Mihail

The Peter A. Freeman Faculty Award
xx


The Dean's Award

TheDean's Award is selected by the Dean and presented to a member of thecollege who has contributed significantly to the success of the collegethis year.

Institute Awards

External Awards

10 Years of Service
Carla Bennett, Aaron Bobick, Connie Irish, Blair MacIntyre, Ling Liu, Milena Mihail, Calton Pu, Matthew Wolf


Elected New Member of the CHI Academy
Gregory Abowd

2008 Yahoo Hackfest Winner
Roger Pincombe

Yahoo! Technical Challenges Award
Andrea Grimes



Graduating Student Honors


Highest Honors (minimum GPA of 3.55), High Honors (minimum GPA of 3.35) or Honors (minimum GPA of 3.15)

BSCS Highest Honor
Musheer Ahmed
Edward Joseph Booth Jr.
Nicholas Adam Bowen
Chee Shing Nigel Chan
Justin Meyer Dobbs
Megan Leigh Elmore
Carolina Gomez
Thomas Michael Harley
Karan Jhurani
Johannes Myron Liem
Kathryn Anna Long
Phillip Alan Marquardt
Michael Stephen Meeks
Douglas Scott Morgan
Michael Warren
William Pieper
Jake Travis Ritter
William Steven Roland
Jesse Ryan Sheridan
Phuong-Thao Thi Vu
Frank Bennett Wilson

BSCS Highest Honor
Cooperative Plan

Michael James Cook
Matthew Gray Lindsey
Heather Phillips
Joshua Isaac Silver

BSCS High Honor
Quinn Andrew Cone
Steven Tarence Dalton
Pierre Daniel Larochelle
Tin Yau Law
Kang Bin Lee
Logan James Moon
Charles Howell Morn
Thomas Albert Shanks III
Thomas Smith
Peter Szlachetka
Kevin Jun Tan
Hyun-Soo Yi

BSCS High Honor
Cooperative Plan

Jake Lloyd Nunn
Alexander Chidi Okafor
Theodoros Dimitrios Stoltis
Christopher Matthew Stuckey

BSCS Honor
Austin Scott Bursmith
Matthew Lee Gwaltney
Joshua Samuel Leonard
Corbin L. Pon
Stephan Michael Prockow
Alexander Stafford
David Reimers
Roman Shtylman

BSCS Honor Cooperative Plan
James Phillip King Jr.
Jin Yao

BSCM Highest Honor
Amichai Shmuel Israeli
Stephanie Nicole Sellers

BCSM High Honor Cooperative Plan
Kevin Mackenzie Dominique
Michael Thomas Roth
Jennifer Nicole Whitlow

BSCM Honor
Jared Matthew Caldwell
Amy Chang
Stephanie Yang

BSCS Honor
Cooperative Plan

Eric Richard Amy
Marlena Kelsey Frank
Manion Scott Kilpatrick
Ryan Thomas Nigro
Yi-hung Ethan Wu

BSCM Highest Honor
Brien Andrew Applegate
Nicholas Henry
Hoyt Lance
Cecil Cooper Welch II

BSCM High Honor
Christina Robin Lacey
John Robert Swisshelm
James Hamilton Truesdell



Additional Awards, Fellowships and Internships

Ph. D. Students
Awards and Scholarships

Chaitrali Amrutkar
Google's Anita Borg Scholarship Finalist

Daniel Komaromy
Neumann-Etienne Foundation

Christopher LeDantec
Foley Scholar

Chris Parnin
"Distinguished Paper" Award at ICSE

Erika Poole
Foley Scholar Finalist and CSCW 2008 Doctoral Consortium

Lateef Yusuf
Google Scholarship

Fellowships

Christina Gardener
FACES Postdoctorial

David Hilley
IBM

Christopher LeDantec
Microsoft Research

Internships

Karthekeyan Chandrasekaran
Microsoft Research

Erika Poole
Microsoft Research

Chris Parnin
Microsoft Research

Craig Tashman
Microsoft Research

M.S Students
Awards and Scholarships

Chaitrali Amrutkar
Google Anita Borg Scholarship Finalist

Shreyansh Gahndi
American Alumni Association Scholarship

Piotr Kozikowski
Atlantis Scholarship

Fellowships

Darryl Prince
Cravey, Green, and Wahlen Fellowship

Internships

Shreyansh P Gahndi
Research in Motion

Undergraduate Students
Awards and Scholarships

Victoria Au
Geico Achievement Award

Kabir Barday
Georgia Tech Auxiliary Services IMPACT scholarship, Northrop Grumman Computer Science Scholarship, Whit Knoll Leadership Development Scholarship.

Megan Elmore
"Outstanding Undergraduate Researcher" Award from Georgia Tech's chapter of the Sigma Xi research society

Carolina Gomez
Microsoft Scholarship, Hispanic College Fund Scholarship, Hispanic College Fund Scholarship Recipient, Boeing CoC Scholarship recipient, Silver Tower Award from OMED

Daniel Grim
GEICO Achievement Award

Lawrence Jarvis
1st Place: Intel Opportunity Scholars Research Competition

Joshua Moore
PURA (President's Undergraduate Research Award)

William Wagstaff
Northrop Grumman Computer Science Scholarship

Nathan Welch
Northrop Grumman Computing Scholarship

Fellowships

Megan Elmore
National Science Foundation Graduate Research

Internships

Kabir Barday
BlackRock

Skji Conkin
McKesson

Erika Poole
Microsoft Research, Redmond

Brian Stebar
Pardot LLC

Craig Tashman
Microsoft Research, Cambridge

Christopher Sean Young
NASA, Stennis Space Center



Intel Opportunity Scholars

The goal of the INTEL Opportunity Scholars Program is to support and encourage academic success, undergraduate retention and ultimate enrollment in graduate-level studies.

Betsy DiSalvo
Lawrence Jarvis
Terris Johnson
Erika Poole
Corey Steward




UROP

Outstanding Undergraduate Researcher
Megan Elmore, CS

Poster Session - Outstanding Posters
College of Computing. "The Effects of Mobility on Mobile Text Input"
Daniel Gifford, CS
(Mentor: Dr. Thad Starner, CC)

UROC Research Symposium

Congratulations to the winners of the 2009 Undergraduate Research Opportunities in Computing (UROC) Research Symposium!

JUDGES AWARDS

First Place - Brian Stebar II
Second Place - Kathryn Long
Third Place - Dan Gifford

PEOPLE'S CHOICE AWARDS

First Place - Kathryn Long
Second Place - Brian Stebar II
Third Place - Peter Sankov


Yahoo! HackFest

Congratulations to the winners of the 2009 Yahoo!HackFest Competition!

Overall Winners:

First Place: "Pick and Roll"
Alex Guan, Michael Xu

Second Place: "Series of Tubes"
David Hollis, Carlos Isales, Elijah O'Rear, David Poole

Third Place: "Emoticon"
Ashish, Chris, Manvesh

Best in Category

Hack for Good: "YQL.el"
Will Farrington, Joshua Justice

User Experience/Design: "caLLendar"
Gautam Arora, Kaustubh Sheth, Kedar Toraskar

Y! Open: "geoVacation"
Caleb Piercy


CC Mentors

This program was established during 2008-09 to provide first-year students with peer mentors who can help them to adjust to the rigor of college academics and student life. In 2009-10, the program will expand to assign alumni mentors to upperclassmen in the College.

Gabriel Arronte
Moinak Bandyopadhyay
Nicholas Brown
Katie Collins
Esther Estroff
Dawn Finney
Chris Forrence
Andrew Guyton
Chastity Holiday
Linda Huynh

Ajai Karthikeyan
Raissa Lim
Candis Pham
Nitya Malhotra
Mallory Milam
Mansi Sharma
Abhishek Shroff
Michael Slaughter
Ryan Sloan
Vidhur Vohra



CC Leaders

CC Leaders exist to introduce prospective students and parents, alumni and industry professionals to the College of Computing community.

Emily Cribb
Ryan Curtin
Daniel Grim
Topraj Gurung
Ajai Karthikeyan
Phillip Marks
Candis Pham
Vinutha Prabhakar
Amir Sattari
Mansi Sharma
Chris Sladky
Michael Slaughter
Daniel Stensland
Teddy Stotis
Chris Stuckey

Entertainment Software Producers
Linux Users Group
Student Activities Board
Programming Team
Young Entrepreneurs Society at CS
RoboJackets
Women at CC
Undergraduate Council
Gourd Visual Arts Club
FireWall
ACM
Minorities at CC
Humanitech
Upsilon Pi Epsilon
Anime-o-Tekku





Additional Information

Groups

College of Computing

Categories
No categories were selected.
Related Core Research Areas
No core research areas were selected.
Newsroom Topics
No newsroom topics were selected.
Keywords
No keywords were submitted.
Status
  • Created By: Louise Russo
  • Workflow Status: Draft
  • Created On: Jun 20, 2011 - 1:11pm
  • Last Updated: Oct 7, 2016 - 11:08pm