17th Annual Honors & Awards Celebration

Contact
No contact information submitted.
Sidebar Content
No sidebar content submitted.
Summaries

Summary Sentence:

No summary sentence submitted.

Full Summary:

The College of Computing at Georgia Tech hosted its 17thAnnual Awards Celebration on April 22, 2008. Master of Ceremony and CoC Dean Rich DeMillo led theCollege in congratulating students, faculty and staff on anotherexciting and productive year.

(April 22, 2008) - The College of Computing at Georgia Tech hosted its 17thAnnual Awards Celebration on April 22, 2008, in the Klaus Atrium. Master of Ceremony and CoC Dean Rich DeMillo led theCollege in congratulating students, faculty and staff on anotherexciting and productive year. Download the complete program here.

Undergraduate Awards

Graduate Awards

Outstanding Freshman
Ajai Mudaliar Karthikeyan

Outstanding Sophomore
Daniel Grim

Outstanding Junior
Bennett Wilson

Outstanding Undergraduate
Sweta Vajjhala

Outstanding Undergraduate Teaching Assistant
Tammy Clegg

Honorable Mention
Antonio Salazar

Outstanding Undergraduate Research Assistant
David Rutter

Honorable Mention
James Robinson

Outstanding Graduate Teaching Assistants
Dave Lillethun
Valerie Henderson-Summet

CS7001 Research Project Award
Hrishikesh Amur

Outstanding Graduate Research Assistants
Kamesh Madduri
Grant Schindler
Samantika Subramaniam

Honorable Mention
Spencer Charles Brubaker

Staff Awards


Outstanding Support and Service Staff Awards
Arlene Washington
Julie Williams



Research Awards

Faculty Awards

Outstanding Junior Faculty Research Award
Nick Feamster

Outstanding Senior Faculty Research Award
Santosh Vempala

The Raytheon Faculty Fellowship
Keith Edwards

Outstanding Instructor
Ada Gavrilovska, in our Systems group in the School of Computer science.

William A. "gus" Baird Faculty Teaching Award
H. Venkateswaran

The Peter A. Freeman Faculty Award
Henrik Christensen


The Dean's Award

2008 Recipient
Jim Foley

TheDean's Award is selected by the Dean and presented to a member of thecollege who has contributed significantly to the success of the collegethis year.

Institute Awards

External Awards

10 Years of Service
Alexine Bennett, Mary Alice Blane, Elizabeth Mynatt

25 Years of Service
Mike McCracken

Elected New Member of the CHI Academy
Gregory Abowd

2008 Yahoo Hackfest Winner
Roger Pincombe

Yahoo! Technical Challenges Award
Andrea Grimes



Graduating Student Honors


2008 Graduating 4.0 Undergraduate -- Charles Albert Reiss

Highest Honors (minimum GPA of 3.55), High Honors (minimum GPA of 3.35) or Honors (minimum GPA of 3.15)

BSCS Highest Honor
Dustin Tyler Burke
Michael Richard Ellis
Katherine Marie Flinn
Soumo Gorai
David W. Hendershot
Shirley Anne Hewitt
Ivan Shing Yaw Lee
Robert Louis Miller
Brandon Zane Pitman
Charles Albert Reiss
David Christopher Rutter
Daniel Vargas
Elizabeth Leila York

BSCS Highest Honor
Cooperative Plan

Ryan Phillip Cino
Joshua Michael Cuneo
Alex Martinello
Vasilios Charles Pantazopoulos
Steven Eugene Simmons
Brian Christopher Smith

BSCS High Honor
Martin Phipps Ahrens
Brandon Hicks Carpenter
Alistair Philip Jones
Adam Blake Leonard
Andrew Elliott Roberts
David Worsham

BSCS High Honor
Cooperative Plan

Jared Kyle Eisner
Jared David Salzmann

BSCS Honor
Kyndal Elizabeth Copley
Bryan Samuel Davidson
Benjamin W. Hartmann
Zafeer A. Khan
John Thomas Powell
Hafez Mostafavi Rouzati
Kenneth Robert St.Clair III
Jinguang Wang



BSCS Honor
Cooperative Plan

Eric Richard Amy
Marlena Kelsey Frank
Manion Scott Kilpatrick
Ryan Thomas Nigro
Yi-hung Ethan Wu

BSCM Highest Honor
Brien Andrew Applegate
Nicholas Henry
Hoyt Lance
Cecil Cooper Welch II

BSCM High Honor
Christina Robin Lacey
John Robert Swisshelm
James Hamilton Truesdell


CoC Scholarships & Fellowships

The 2007-08 Dave & Carrie Armento Scholarship
Darryl D. Prince

The 2007-08 Bierne M. Prager Scholarship
Jeffrey Bernard

The Marshall D. Williamson Fellowship
Michelle Kwasny

Donald V. Jackson Fellowship
Maria Konte


Corporate Scholarships & Fellowships

AT&T Graduate Fellowships
Daniel Faissol
Christina Hruska
Svetlana Yarosh

Boeing Scholarships
Jay Anderson
Nikea Davis
Alexander Dodson
Carolina Gomez
Latrice Lambert
Aaron St.Clair
Steve Simmons

Cisco Internet Generation Scholarships
Karmelia Elliot
Lawrence Jarvis
Nicholas Marquez
Dallas McCall

Microsoft Research Fellowship
Andrea Grimes

Georgia Tech FACES Fellowship
Andrea Grimes

Google Anita Borg Scholarship
Jill Patrice Dimond
Betsy Nora DiSalvo
Erika Shehan Poole
Jennifer C. Stoll
Sarita Yardi
Svetlana Yarosh

Google Anita Borg Scholarship Finalists
Renuka Ajay Apte
Valerie Henderson Summet
Kathy Tran Pham

IBM PhD Fellowship Award
David Hilley

Rockwell Collins Scholarship
Jordan Gerner

Northrop Grumman Scholarships
Peter Alvarez
Dawn Finney
Jordan Garner
Vanesa Larco
Pamela Overman
Michael Slaughter



Intel Opportunity Scholars

The goal of the INTEL Opportunity Scholars Program is to support and encourage academic success, undergraduate retention and ultimate enrollment in graduate-level studies.

Sauvik Das
Alexander Dodson
Catie Donnelly
Brittany Duncan

Megan Elmore
Jordan Garner
Lawrence Jarvis
Terris Johnson

Christina Lacey
Amanda Ladd
Vinutha Prabhakar
Sweta Vajjhala



SAIC Scholars

The SAIC Scholars Program is a two-year program in which undergraduates are paired with graduate student research mentors that assist them with their student research project.

Karmelia Elliott
Carolina Gomez
Sanjeet Hajarnis
LaTrice Lambert
Katie Long
Candace Mitchell
Erin Reddick
Michael Slaughter
Pavanni Yalla

SAIC Mentors
Nova Ahmed
Aditya Devurkar
Guofei Gu
Zsolt Kira
Dushmanta Mohaptra
Hiral Shah



UROC Winners

Congratulations to the winners of the 2008 Undergraduate Research Opportunities in Computing (UROC) Research Symposium!

JUDGES AWARDS

First Place - James Robinson
Second Place - Megan Elmore
Third Place - Kathryn Long

PEOPLE'S CHOICE AWARDS

First Place - Brittany Duncan and Sweta Vajjhala
Second Place - Andrew Bardagjy, Roman Shtylman, Stefan Posey, Jason Kulpe and Ben Johnson
Third Place (tie) - Scott Gilliand and Christina Lacey



CC Ambassadors

CC Ambassadors exists to introduceprospective students and parents, alumni and industry professionals tothe College of Computing community.

Katie Collins
Skji Conklin
Megan Crawford
Brittany Duncan
Megan Elmore
Dawn Finney
Kyle Gabriel
Jordan Garner

Eric Goodwin
Noah Goodwin
Daniel Grim
Michael Hale
Jarvis Lawrence
Valerie Killian
Mitchell Candace
Candis Pham

Heather Pritchard
Christopher Sladky
Michael Slaughter
Jeffrey Starker
Brian Stebar
Jennifer Whitlow
Frank Bennett Wilson
Christopher Young



STARS Alliance

Tenacademic partners, including Georgia Tech, have established STARS(Students and Technology in Academia, Research and Service), a systemof regional partnerships that seeks to increase the participation ofwomen, under-represented minorities, and persons with disabilities incomputing disciplines.

Flint Barrow
Tammy Clegg
Jill Dimond
Lawrence Jarvis
Terris Johnson

Vanessa Larco
Michael Meeks
Corbin Pon
Brenda Reyes
Kate Rosier

Michael Slaughter
Ronald Stevens
Corey Steward
Jennifer Whitlow





Additional Information

Groups

College of Computing

Categories
No categories were selected.
Related Core Research Areas
No core research areas were selected.
Newsroom Topics
No newsroom topics were selected.
Keywords
No keywords were submitted.
Status
  • Created By: Louise Russo
  • Workflow Status: Draft
  • Created On: Jun 20, 2011 - 1:11pm
  • Last Updated: Oct 7, 2016 - 11:08pm