Final Reviews

Event Details
  • Date/Time:
    • Saturday November 18, 2017
      9:00 am - 6:00 pm
  • Location: Atlanta, GA
  • Phone:
  • URL:
  • Email:
  • Fee(s):
    N/A
Contact
No contact information submitted.
Summaries

Summary Sentence: Final Review - Advanced Studio, MSUD and D+R

Full Summary: No summary paragraph submitted.

9:00am | 1:00pm​

Gamble

Advanced Studio

Equilibrium: Living and Learning at Sea Level

Hinman Upper Gallery and West Wall

Jurors: 

Marcos Ancheita, M.Arch Student, Georgia Tech School of Architecture

Will Gravlee, Gamble and Gamble Architects

Keith Kaseman, Georgia Tech School of Architecture

Alissa Kingsley, Lord Aeck and Sargent

Leah Meisterlin, Columbia GSAPP

______________________________

Romm

Advanced Studio

SPARK@SLOSS: An Arts-Tech Hub for Downtown Birmingham

Arch West Crow's Nest

Jurors:

David Hamilton, Praxis3

Laura Hollengreen, University of Arizona

Rana Kamal Abudayyeh, UT Knoxville

Renee Kemp-Rotan, Director of Capital Projects, City of Birmingham

Liz Martin, KSU School of Architecture

John Nixon, Director Sloss Furnaces National Landmark

Fred Pearsall, Georgia Tech School of Architecture

______________________________

Dunham-Jones

MSUD

Private Houses, Public Trees

Arch West 2nd Floor Atrium

Jurors:

Heather Alhadeff, City of Atlanta

Kevin Bacon, City of Atlanta

Richard Dagenhart, Georgia Tech School of Architecture

Herman Howard, Georgia Tech School of Architecture

Tim Keane, City of Atlanta

Lew Oliver, Whole Town Solutions

David Zaparanick, City of Atlanta

______________________________

Peponis

D+R

Design and Space Syntax: Between Lakes

Hinman Cave

Jurors:

Michael Benedikt, Professor and Hal Box Endowed Chair in Urbanism, UT Austin

Ainsley McMaster, Front Inc, NY

Debora Mesa, Principal, Ensamble Studio, Madrid and Boston

Jennifer Pindyck, Georgia Tech School of Architecture

Barbara Stafford, Art Historian and Professor Emerita, University of Chicago

______________________________

2:00am | 6:00pm​

Kaseman

D+R

Atlanta Bureau of Air and Space

Hinman Cave

Jurors:

Michael Gamble, Georgia Tech School of Architecture

Rana Kamal Abudayyeh, UT Knoxville

Jennifer Pindyck, Georgia Tech School of Architecture

______________________________

Baerlecken

D+R

Responsive Structures

Hinman Hammock and Studio

Jurors:

Sonit Bafna, Georgia Tech School of Architecture

Russell Gentry, Georgia Tech School of Architecture

Amy Landesberg, Amy Landesberg Art&Design

Ke Liu, Georgia Tech CEE

Larissa Simoes Novelino, Georgia Tech CEE

Katherine Wright, Georgia Tech School of Architecture

Tuo Zhao, Georgia Tech CEE

______________________________

Economou

D+R

Shaping Justice

Hinman Upper Gallery and West Wall

Jurors:

Rob Andrukonis, GSA

Heather Ligler, Georgia Tech School of Architecture

Pier Luca Mafey, Portman Architects

Leah Meisterlin, Columbia GSAPP

Dennis Shelden, Georgia Tech School of Architecture

______________________________

Pearsall

D+R

Toward an Architecture of Heightened Performance

Arch West Crow's Nest

Jurors:

Michael Benedikt, Professor and Hal Box Endowed

Chair in Urbanism, UT Austin

Jason Brown, Georgia Tech School of Architecture

Anastasia Kostrominova. ASD/SKY

Evan Mallen, GT Urban Climate Lab

Roya Rezaee, Perkins + Will

Stuart Romm, Georgia Tech School of Architecture

John Skach, Architect

    Additional Information

    In Campus Calendar
    No
    Groups

    School of Architecture

    Invited Audience
    Faculty/Staff, Public, Undergraduate students
    Categories
    No categories were selected.
    Keywords
    No keywords were submitted.
    Status
    • Created By: cwagster3
    • Workflow Status: Published
    • Created On: Nov 13, 2017 - 10:55am
    • Last Updated: Nov 14, 2017 - 10:54am